Центральный комитет профсоюза работников образования и науки Кыргызской Республики

Центральный комитет профсоюза

работников образования и науки Кыргызской Республики

Вопросы и ответы

Если у Вас возникли проблемы с чтением кода, нажмите на картинку с кодом для нового кода.
Комментарии с 1 по 10 из 1047 | Следующие | В конец
Карач Карагулович
Комментарий
Подоходный налог жөнүндө?
#1 Дата: 06.03.21, 05:00:27
Урматтуу бобордук профсоюз уюмунун кызматкерлери:Сиздерден өтүнүч мен жүрөк боюнча 2-топтогу майыпмын.Мектепте мугалим болуп иштөөдөмүн.Менден под.налог кандай тартипте кармалат?Мен Чүй районунун Чүй айылындагы N°1 В.Ф.Марков атындагы орто мектепте эмгектенем.Пенсионер мугалиммин.

Oтвeт:
Оорусу боюнча I-II-III-топтогу майыптыгы бар мугалим кызматкерлерден жана бардык эле кызматкерлерден киреше салыктарынан (под. налог) КР Салыктар жөнүндө кодекстте жеңилдиктер каралган эмес, бардык киреше салыктардан майыптыгы бар мугалимдерден дагы жалпы тартипте кармалат.
БМПК ОК
Комментарий
График отпусков
#2 Дата: 04.03.21, 09:12:29
в организации не был составлен график отпусков, можно ли составить ее сейчас или уже дождаться конца года и уже делать новый?

Oтвeт:
в образовательной организации педагогические работники уходят в отпуск летний период года, технический персонал в течении всего года, но большая часть, также в летний период. Следовательно, Вы должны составить график на этот год, и не позднее двух недель до начала отпуска известить работника (статья 128 Трудового кодекса КР)
БМПК ОК
Комментарий
Табель
#3 Дата: 04.03.21, 07:52:28
На работе между бухгалтером и инспектором ОК появились недопонимания на счет табеля. Были проставлены буква "Б" на тех, кто не вышел по по болезни. Бухгалтер просит ставить знак "-" (минус) так как нет наличия больничного листа. Я считаю, что я должна отметить причину отсутствия сотрудника, т.е. указывается "Б" - болеет. Есть ли требования по табелям?

Oтвeт:
причина отсутствия работка ставится на основании подтверждающего документа, в Вашем случае листка временной нетрудоспособности, следовательно букву «Б» можно ставить если есть подтверждение. В случае если работник пропустил рабочий день без уважительной причины в табель ставится прогул «пр» («Инструкция о порядке исчисления заработной платы работников образовательных организаций» от 31 мая 2011 года № 270)
БМПК ОК
Комментарий
Компенсация за труд отпуск
#4 Дата: 04.03.21, 07:20:20
1. Можно ли выдавать компенсацию за трудовой отпуск несколько лет подряд? Не является ли это нарушением со стороны руководства, но сотрудники сами согласны.

Oтвeт:
согласно статье 131 Трудового кодекса КР: «часть отпуска, превышающая 14 календарных дней, по письменному заявлению работника может быть заменена денежной компенсацией», т. е. допускается частичная денежная компенсация отпуска. Для замены ежегодного основного оплачиваемого отпуска денежной компенсацией необходимо основание, которое не позволяет использовать отпуск полностью.
Abdulla
Комментарий
Образование
#5 Дата: 04.03.21, 05:14:18
Здравствуйте, Я окончил школу после 9 класса, по скольку я часто болею кожаным болезнью я не смог поступить в Колледж, прошло уже два года после окончание школы. Но учусь на программиста, если я хочу переехать в другую страну то мне нужно какие -то документы (тип учился в колледже и в этом роде?) У меня уже есть паспорт. Пожалуйста помогите с вопросом!)

Oтвeт:
для переезда в другую страну Вам необходимо «Свидетельство о неполном среднем образовании», так как Вы окончили 9 классов. Остальной перечень документов, необходимых для выезда на ПМЖ, Вы можете найти на сайте посольства нужного Вам государства.
Арстанбек
Комментарий
Сторождордун эмгек акысын эсептоо.
#6 Дата: 24.02.21, 16:36:44
Буга чейин кароолчуларга кошумча эмгек акы толоо боюнча суроо берген элем. Сиздер дем алыш жана жумуш эмес майрам кундоруго 175 статьянын негизинде толонот депсиздер. Бирок кароолчулардын смени 3ко 1 дем алыш жана майрам кундору да смени туура келсе турушат. Эми менде суроо жаралып атат. Ошондо кароолчуларга дем алыш жана майрам кундору да жумуш кундору болуп эсептелинеби? 175 статьяда дем алыш жана жумуш эмес майрам кундору деп турат. Бизде кароолчуларга жумуш куну болуп эсептелинип атпайбы. Ошондо эсептейбизби же жокбу?

Oтвeт:
Сизге дагы бир жолу айтып берели КР ЭК 175-статьясы ошол дем алыш, жумуш эмес майрам күндөрүнө кароолчулардын смени туура келип калса ошол күндөрү үчүн, эгерде эмгек акысы күндүк же сааттык ставкалар менен төлөнүүчү кызматкерлерге – күндүк же сааттык ставканын эки эсе өлчөмүнөн кем эмес төлөнөт. Эгерде дем алыш же жумуш эмес майрам майрам күнү иштеген кызматкердин каалоосу боюнча ага башка күнү дем алыш берилиши мүмкүн, мындай учурда жумуш эмес майрам күнгө бир эсе өлчөмдө эле акы төлөнөт, ал эми эс алган күнгө акы төлөнбөйт.
Айкол
Комментарий
Декреттик оргуу
#7 Дата: 24.02.21, 08:36:27
Саламатсызбы Асылбек Токтогулович. Мен 2020-жылдын сентябрь айында эмгек оргууго чыкканмын. Азыркы учурда декретке чыктым, после декреттен кийин кезектеги эмгек оргууго чыга аламбы?

Oтвeт:
Декреттик өргүүдөн кийин, 2021-жыл үчүн эмгек өргүүгө чыга аласыз, андан кийин балаңыз 3 жашка чейин эмгек акы сакталбаган бала багуу өргүүсүнө чыксаңыз болот.
Бермет
Комментарий
Китеп Жана китеп
#8 Дата: 19.02.21, 15:04:41
Даны темасы окуп уйронуудо китеп Жана китеп схемасы боюнча окуп уйронгон предмет боюнча окулган тексттин томонку тексттин тышкары байланыштары колдонулат:

Oтвeт:
Сурооңуз түшүксүз болуп калыптыр, тактап туруп кайра жазыңыз жооп берели.
Нургазы
Комментарий
Эмгек оргуу
#9 Дата: 16.02.21, 10:41:19
Саламатсыздарбы! 5 ай иштеген мугалим канча кунго оргууго чыгат?

Oтвeт:
56 календарлык күн * 10 бир жылдагы иштеген айлар x 5 ай өзүңүздүн иштеген айлар = 28 календарлык күн эмгек өргүүгө чыга аласыз.
Айгерим
Комментарий
Отпускные
#10 Дата: 14.02.21, 17:41:44
Здравствуйте, я работаю в двух школах. На основной работе у меня 15 часов, на работе по совмесиительству -16 часов. Получу ли я отпускные на работе по совместительству? Или отпускные получают только на основном месте работы?

Oтвeт:
Да, Вы получите отпускные. Согласно статье 334 «Отпуск при работе по совместительству» Трудового кодекса Кыргызской Республики: «Лицам, работающим по совместительству, ежегодные оплачиваемые отпуска предоставляются одновременно с отпуском по основной работе»
Комментарии с 1 по 10 из 1047 | Следующие | В конец